Jdi na obsah Jdi na menu
 


D Hlava druhá; Zákony poctivosti

10. 11. 2015

Hlava druhá, zákony poctivosti


2.1 Jednej hrdě, poctivě na rovinu s každým spravedlivým, odsuď přetvářku a lži užívej střídmě, pro dobrou věc.

Přetvářka je to nejhorší svinstvo mezi nízkým jednáním lidí. Bylo i bude řečeno, že užít zla je vůči lidem povoleno. Přetvářka, společně s jiným nízkým chováním, je hodno záhuby! Dále v textu bude pasáž, věnovaná nízkému chování lidí. Nicméně i jiné chování, postrádající hrdost je špatné a nehodné spravedlivých. Ano, lež je třeba brát jako samostatnou kapitolu. Lež vůči člověku není zločinem, nicméně pokud může lež pomoci, je možno ji použít i vůči spravedlivému. Nicméně kodex nesmí být nikdy používán coby omluva za nízké jednání, jak bylo zmíněno!


2.2 Veď poctivé obchody a sázky s poctivými.

Ne nadarmo se říká, že dobré účty dělají dobré přátele. Ne nadarmo se tohoto přísloví užívá mezi spravedlivými. Mezi lidmi již hodnotu nemá. Ale my jsme lepší, než lidé. Proto vedeme obchody poctivě, co si půjčíme, to vrátíme a rádi přidáme úrok. Když se vsadíme a prohrajeme se spravedlivým, dáme, co dlužíme. Nicméně je důležité říci, že sázení je neduh, který sice není morálně
špatný, ale protože může oslabit jedince, je třeba k němu přistupovat opatrně. Zbytečný risk není ničím chvalitebným.


2.3 Neklam slovy ani tělem poctivé, bys nekale dosáhl svého.

Bylo řečeno, že jest povoleno použít lži. Nicméně užít vůči spravedlivému úskoku, abys dosáhl vlastního obohacení na jeho úkor je nepřípustné a nízké. Vůči lidem lze takovéto kroky tolerovat, konečně lidé sami nikdy poctiví nebyli. V jejich srdcích nikdy nebyla dobrota a spravedlnost zakořeněna, neb byli vytvořeni pouze k destrukci.