Jdi na obsah Jdi na menu
 


E Hlava třetí; Zákony hrdosti

10. 11. 2015

Hlava třetí, zákony hrdosti


3.1 Tvá osoba je nejdůležitější.

Skutečně nikdo na světě není a nebude důležitější, než jsi ty sám. Tvůj život není závislý na nikom kolem tebe, ale na tvé vůli. Proto musíš udržet svou vůli silnou a vůle bude vždy jen tak silná, jak silný jsi ty sám. Zbytečně neriskuj své zdraví, nezříkej se možností jak se obohatit jakýmkoli způsobem, je-li při konfrontaci s kodexem nezávadný. Oslavuj svou osobu, učiň se svým bohem, slav svůj zrod jako největší svátek.


3.2 Nikdy se pro nic neponižuj, jiné před sebou neponižuj, neb duše spravedlivých jsou si rovny V bibli se píše: Udeří-li tě kdo v tvář, nastav mu i druhou. Tento postoj vyvolává v lidech agresivitu.

Jaký to má smysl? Kázat mír a působit tím válku? Lidé nejsou schopni logicky uvažovat, jejich konstrukce jsou umělé a stavěné na základech, křívých stejně jako jejich myšlení. Spravedliví vědí, jaká je cena i následek násilí. Užívají násilí coby nástroj uspokojení, učení, obrany nebo zničení
nebezpečných případů. A právě pochopení násilí jim dává možnost poznat, co je mír a tedy i rovnost. Proto jako spravedlivý nikdy nikoho neponižuj, včetně sebe, kvůli ničemu. Nikdy se neponižuj před lidmi, nedej znát bolest ani porážku!


3.3 Pod vahou spravedlivých argumentů ustup ze svého názoru či postoje, nikdy jindy však ne.

Ano, tvá osoba je nejdůležitější, ale tvá mysl se může mýlit. Docil toho, že budeš schopen na sobě a
své mysli najít chyby, abys je mohl eliminovat a stávat se silnějším. Každé cvičení je pouze
odstraňováním chyb. Proto nacházej chyby a nech spravedlivé, aby hledali chyby. Odstraň každou z
nich, ale pozor. S ohledem na bod 3.1 neměň příliš svou osobnost. Tvá osobnost jsi ty!